Национална конференция на тема „Професионалното образование – втори шанс за отпадналите и преждевременно напусналите образователната система“, бе организирана от синдиката на българските учители съвместно с фондация „Конрад Аденауер“.
На нея стана ясно, че през следващите четири години 60% от бъдещите работни места ще изискват професионално образование. Ще се засилва и ролята на професиите в сферата на образованието, здравеопазването, преработващата промишленост, строителството и информационните технологии. Те могат да се нарекат професии на бъдещето според Деница Сачева – министър на труда и социалната политика.
Тя коментира прогнозите за България за периода 2020 – 2024 г., когато в тези сектори ще бъдат инвестирани около 9,5 млрд. лв. по Инструмента за възстановяване и устойчивост, като около 2/3 от финансирането ще е за строителни дейности, а 1/3 за дейностите по изграждане на дигитална и цифрова инфраструктура. Общото финансиране по Инструмента е в рамките на 12 млрд., което ще повлияе благоприятно за нарастване на заетостта. В рамките на следващите четири години се очаква спад на населението в трудоспособна възраст в страната с 3,7% – до около 4,3 млн. души. Прогнозите за пазара на труда за 2020 г. отчитат значително влияние на пандемията от COVID-19. Очаква се спадът в заетостта да бъде преодолян в рамките на две години, като броят на заетите да достигне до около 3,2 млн. през 2024 г.
Източник: МТСП