Във втората част на Националния форум на социално отговорните работодатели, проведен на 15 ноември, в София, се състоя дискусия по темата за практическите аспекти, добри практики и решения от България и Европа за изграждане на социално отговорна бизнес среда, с участието на представители на корпоративния сектор, общини, социални предприятия, неправителствените организации, министерства, държавни агенции и др. Представители на НАСОР – членове на екипа по проекта „Изграждане на социално отговорна бизнес среда“ с подкрепата на Норвежкия финансов механизъм, в рамките на който се реализира Националния форум, представиха Анализ за изпълнение на стратегията за Корпоративна социална отговорност за периода 2019-2023г.
Модератор на панела беше Евелина Ван Менсел – преподавател по социално предпримачество в Американски университет в България, която към момента е и докторант по Социално предприемчество към Брюкселски свободен университет.
Представители на CSR – Innovative Solutions, Norway, които са партньори по проекта, представиха пред аудиторията добри примери за развитие на КСО и политиките за регулации в Норвегия.
Участие в дискусията с презентация и встъпление в панела взеха:
Калин Гайдаджиев, МcDonald’s България, разказа как работодател предоставя равни възможности за всички хора, независимо от техните различия. Представителството на компанията в България е дългогодишен партньор на НАСОР. Компанията предоставя заетост на 45 лица с увреждания.
Гергана Бонева, от Japan Tobacco International, която представи дейността на японския гигант в сферата на КСО,
грижата която полагат за своите служители и подчерта важността компаниите да си партнират устойчиво и в дългосрочен план с организациите от неправителствения сектор. Гергана бонева представи различните социално насочени проекти, върху които работи JTI, както и мотивиращите практики, които прилагат, за да може компанията да бъде добър пример за своите служители и да ги предават нататък.
Йоана Колева, която е съосновател на кариерния хъб за възможности Jamba, представи мисията на организацията и постави фокус върху това, по какъв начин функционира такъв тип организация, защо е важно хората с увреждания да бъдат срещани с представители на корпоративния сектор за осигуряване на заетост. Йоана Колева постави акцент на това, че е жизнено важно хората с различни възможности да бъдат подкрепяни и да им бъде предоставяна въможността за обучение и последваща професионална реализация и интеграция.
Деница Сотирова, представител на Yettel България, ръководител на програмата „Рамо до Рамо“, вдъхнови аудиторията, като представи идеята на програмата, която продължава девета година подред в България. „Рамо до Рамо“ предоставя възможност за заетост на хора в неравностойно положение, като след изтичане на програмния период, служителите имат реална възможност за оставане и продължаване на кариерния си път в компанията. Всеки от участниците в програмата има личен ментор, психологическа подкрепа от корпоративния ни психолог, както и специализирано въвеждане в работния процес.
Илко Илиев, управител на мебелна компания „Мебел Стил“, гр. Търговище, която е и член на Асоциацията също се включи полезно в дискусията на Форума, както и направи вдъхновяваща и полезна презентация. Г-н Илиев представи дейността на своята компания, както и сподели за социалната й ангажираност. „Мебел стил“ е компания с 30-годишен опит, която предоставя заетост на хора в неравностойно положение, както и си партнира с различни образователни институции.
Леони България, представители на индустриалния бизнес в Северна България, производител и доставчик на кабелни инсталации в автомобилостроенето представи презентацията „Заводът: място с възможности за хора с различни способности“. Мария Тодорова, представителят на компанията, сподели с аудиторията статичстически данни свързани със заетостта на хора с различни способности, като впечатляващо за участниците във форума беше да чуят, че в компанията работят 132 хора с увреждания. С този факт, Леони се нарежда на водещо място в страната на работодателите осигуряващи заетост на хора с увреждания в България.
Гена Събева, предприемач и ментор, се включи с интересна за аудиторията тема свързана с различните иновативни социални възможности за инвестиции: колективно инвестиране в социалните предприятия и проекти със социално въздействие.
Лия Петкова, която е съосновател на малкия семеен бизнес МайраОйлс, вдъхнови всички с историята, как една бизнес идея, може да се превърне в „лекарство“ за справяне със сложни ситуации.